HRAD STRAKONICE : II. HRADNÍ NÁDVOŘÍ

Kontakty

Městské informační centrum Strakonice

Zámek 1
386 01 Strakonice
tel.: 380 422 744

E-mail:
infocentrum@meks-st.cz

www:
https://info.strakonice.eu/


 

Město Strakonice
Odbor školství

Velké náměstí 2
386 21 Strakonice
www.strakonice.eu 


GPS: 49°15'29.579"N, 13°54'4.320"E


 

 

II. hradní nádvoří

Hlavní hradní nádvoří otevírá pohled do samotného nitra hradního areálu. Při vstupu od východní brány zahlédneme nejprve románské okno nad vchodem do kapitulní síně ambitu. Nalevo v severním křídle jsou kanceláře Muzea středního Pootaví a jeho technické zázemí v komplexu budov, který rozděluje v podélné ose hradní areál na II. a III. nádvoří. Budova byla přestavěna v létech 1939–40. Původně ponuré prostory, špatně vytápěné a s nevyhovujícím sociálním zázemím získaly rekonstrukcí v roce 2009-2010 na kráse. První a druhé podlaží bylo navíc spojeno vnitřním schodištěm.

Na jednom místě může veřejnost navštívit muzejní odbornou knihovnu spojenou s badatelnou, prostřednictvím internetu může procházet jednotlivými depozitními prostorami a objevovat vzácné předměty, které strakonické muzeum ukrývá. Informační centrum navíc poskytne rozsáhlé informace nejen o hradním areálu, ale nabídne i procházku městem či výlet do nedalekého vodního mlýna v Hoslovicích nebo dalších muzeí v České republice i zahraničí.

Ve stejném komplexu budov najdeme i nově rekonstruovanou obřadní síň a reprezentační prostory města.

Na ně navazují prostory městské Šmidingerovy knihovny, rekonstruované v roce 2006.

Hlavní vchod do oddělení pro dospělé je po zastřešeném schodišti rovněž ze II. nádvoří. Za kapitulní síní vpravo se rozprostírá hlavní hradní palác s expozicemi Muzea středního Pootaví. V jihozápadní části II. nádvoří najdeme vstup do restaurace Hradní sklípek. Na obnovení čeká ještě hradní studna před schodištěm do muzea. Bránou v severní části II. nádvoří projdeme do prostor III. nádvoří.  

    

 

 

(c) Město Strakonice, 2010 – 2022 | Prohlášení o přístupnosti
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ