HRAD STRAKONICE : II. HRADNÍ NÁDVOŘÍ

Kontakty

Městské informační centrum Strakonice

Zámek 1
386 01 Strakonice
tel.: 380 422 744

E-mail:
infocentrum@meks-st.cz

www:
https://info.strakonice.eu/


 

Město Strakonice
Odbor školství

Velké náměstí 2
386 21 Strakonice
www.strakonice.eu 


GPS: 49°15'29.579"N, 13°54'4.320"E


Expozice muzea byly
slavnostně otevřeny
1. 4. 2022.

 

 

II. hradní nádvoří

Hlavní hradní nádvoří otevírá pohled do samotného nitra hradního areálu. Při vstupu od východní brány zahlédneme nejprve románské okno nad vchodem do kapitulní síně ambitu. Nalevo v severním křídle jsou kanceláře Muzea středního Pootaví a jeho technické zázemí v komplexu budov, který rozděluje v podélné ose hradní areál na II. a III. nádvoří. Budova byla přestavěna v létech 1939–40. Původně ponuré prostory, špatně vytápěné a s nevyhovujícím sociálním zázemím získaly rekonstrukcí v roce 2009-2010 na kráse. První a druhé podlaží bylo navíc spojeno vnitřním schodištěm.

Na jednom místě může veřejnost navštívit muzejní odbornou knihovnu spojenou s badatelnou, prostřednictvím internetu může procházet jednotlivými depozitními prostorami a objevovat vzácné předměty, které strakonické muzeum ukrývá. Informační centrum navíc poskytne rozsáhlé informace nejen o hradním areálu, ale nabídne i procházku městem či výlet do nedalekého vodního mlýna v Hoslovicích nebo dalších muzeí v České republice i zahraničí.

Ve stejném komplexu budov najdeme i nově rekonstruovanou obřadní síň a reprezentační prostory města.

Na ně navazují prostory městské Šmidingerovy knihovny, rekonstruované v roce 2006.

Hlavní vchod do oddělení pro dospělé je po zastřešeném schodišti rovněž ze II. nádvoří. Za kapitulní síní vpravo se rozprostírá hlavní hradní palác s expozicemi Muzea středního Pootaví. V jihozápadní části II. nádvoří najdeme vstup do restaurace Hradní sklípek. Na obnovení čeká ještě hradní studna před schodištěm do muzea. Bránou v severní části II. nádvoří projdeme do prostor III. nádvoří.  

    

 

 

(c) Město Strakonice, 2010 – 2022 | Prohlášení o přístupnosti
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ